הפרעות שמיעה > שאלות ותשובות

כמה נפוצה ירידה בשמיעה?

מאוד נפוצה. ההערכה היא כי כ-15% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלת מירידה בשמיעה. אם מפלחים את שיעור הירידה בשמיעה לפי גיל, נמצא כי שיעורה עולה עם העלייה בגיל (ראו גם: ירידת שמיעה בגיל המבוגר). בשנים האחרונות מתרחב השימוש בנגני מוזיקה אישיים, ביחוד בקרב אנשים צעירים, עובדה המרחיבה את היקף ירידת השמיעה.

למידע נוסף אודות ירידת שמיעה ודרכים לסייע לסובלים מכך ניתן לגלוש אל:

אתר ארגון "בקול" - ארגון שהוקם ומנוהל על ידי אנשים כבדי שמיעה ופועל לשיפור איכות החיים ולקידומם של אנשים כבדי שמיעה מעל גיל 18.


אתר עמותת "שמע" - שהוקמה על-ידי הורים ומתנדבים במטרה לפרוץ את "עולם הדממה" -לספק את הצרכים המיוחדים של ילדים ובני נוער חרשים וכבדי שמיעה בתחומי חיים שונים.


אתר מיחאמחנכי ילדים חרשים. ארגון שמטרותיו הן טיפול, חינוך ושיקום לתינוקות וילדים עם לקות בשמיעה מכל המגזרים של החברה הישראלית.

איך אני יכול לדעת אם יש לי ירידה בשמיעה?

שימו לב ליכולת שלכם לנהל שיחה בטלפון, ליכולתכם לנהל שיחה בסביבה רועשת יחסית. האם אתם מבקשים מאנשים אחרים לחזור על דבריהם, או שנראה לכם כי אנשים ממלמלים ולא מדברים? האם נאמר לכם כי אתם מגבירים יותר מידי את עצמת הצליל בטלוויזיה או ברדיו? אם התשובה לשאלות אלו חיובית – פנו לרופא אף אוזן גרון. הוא יבדוק אתכם ויפנה אתכם לבדיקת שמיעה.

האם קיימים סוגים שונים של ירידה בשמיעה?

כן. נהוג לחלק את הירידה בשמיעה לשני סוגים עיקריים: ירידה הולכתית וירידה עצבית-תחושתית. הירידה ההולכתית נובעת מהפרעה בהובלת הצלילים מן החוץ פנימה, עד לאוזן הפנימית. ירידה עצבית-תחושתית נובעת מפגיעה באיבר השמיעה שבאוזן הפנימית או מפגיעה בעצב השמיעה. 

פנו אלי: